Találj meg minket a Facebook-on
Rövid összefoglaló a befejezett projektről 2019
2022.09.07., Szerda

A projekt segítségével fő célunk volt a szakképzésben tanuló diákjaink mobilitásának segítése; a szakmai gyakorlatukkal kapcsolatos lehetőségeik bővítése; a résztvevők nyelvi, szakmai, szociális és kommunikációs kompetenciáinak fejlesztése multikulturális környezetben; a nemzetközi jó gyakorlatok megismertetése; egy másik ország oktatási rendszerének és módszereinek megismerése, valamint a kedvezményezettek munkavállalói kompetenciáinak fejlesztése. Távlati célunk volt olyan jártasságok, képesítések és gyakorlat megszerzése, melyek előnyt biztosítanak a munkaerő-piacon. Fontosnak tartottuk az együttműködés formáinak szélesítését, az innovatív tevékenységek megismerését, a nemzetközi tapasztalatok gyűjtését és azok oktatásunkba való integrálását. A legfontosabb, hogy lehetőségeinkhez és képességeinkhez mérten a legjobb képzést biztosítsuk tanulóinknak, oly módon, hogy csökkentsük a pályakezdés nehézségeit. Célunk volt, hogy segíteni tudjuk diákjainkat az élethosszig tartó tanulási attitűd elsajátításában, valamint javítani tudjuk az iskola hírnevét azáltal, hogy minél több ilyen és ehhez hasonló projektekhez biztosítunk hozzáférést diákjaink számára, illetve felhívjuk minderre a szülők és az iskolát támogató partnerintézmények figyelmét is.

A 2017/2018. illetve a 2018/2019. tanévek során 9 európai ország szakképző intézményeinek, valamint a gazdasági szektor kiemelkedő képviselőinek közreműködésével 30 mobilitást valósítottunk meg. A program teljes időtartama előkészítéssel és a disszeminációval együtt 24 hónap volt. Tanulóink 5-5-5 hónapot töltöttek el külföldi országokban az alábbi megoszlásban: 8 fő Lettországban, 5 fő Olaszországban, 4-4 fő Spanyolországban és Németországban, 3 fő Finnországban, 2-2 fő Izlandon és Belgiumban, továbbá 1-1 fő Franciaországban és Észak-Írországban. Mindez a pályázatban elnyert helyektől kissé eltér. A változtatások a Tempus Közalapítvánnyal egyeztetett módon valósultak meg, mely változásoknak és azok hátterének bemutatása a beszámoló későbbi részében szerepel.

A tanulók 3 turnusban utaztak ki a fogadó országokba. Az első turnus 2017 szeptemberében, a második 2018 februárjában, az utolsó, harmadik turnus 2018. szeptemberében valósult meg. A program tagjai olyan intézmények, amelyek képesek voltak kimagasló eredménnyel megvalósítani a szakmai gyakorlatokat. A gyakorlati munkahelyeket a fogadó intézmények saját kapcsolatrendszerükből választották ki, szem előtt tartva, hogy azokat az éttermeket, cukrászdákat, szállodákat, panziókat vonják be a programba, amelyek képesek voltak a gyakorlati képzést megvalósítani. Ezekkel az intézményekkel szerződést kötöttek, és a kihelyezés időszaka alatt ellenőrizték a szerződésben foglaltak betartását, illetve a tanulók fejlődését.

A programban részt vevő iskolák és munkahelyek már több éve dolgoznak/dolgoztak együtt az Erasmus+, a Leonardo, a Socrates és más nemzetközi projektek lebonyolításában, mely így jelentős mértékben segítette az előkészítő, a monitoring és a disszeminációs tevékenységet.

A résztvevő diákok elsődlegesen és leginkább mérhetően az idegennyelv-ismeret terén fejlődtek, elsősorban beszédkészségük javult az öt hónap során. Az OLS nyitó és záró tesztek kitöltése is általában egy szinttel magasabb nyelvtudást tükrözött vissza. Mind a hétköznapi, mind a szakmai szókincsük bővült és bátrabban beszéltek a tanórákon. Kulturális szempontból nyitottabbakká, elfogadóbbakká váltak, könnyedebben tudnak kommunikálni különböző kultúrájú és nemzetiségű emberekkel, ami a munkaerőpiacon való elhelyezkedésük szempontjából nagy előnyükre válik. Szakoktatóik értékelése, visszajelzése alapján sokkal magabiztosabbakká váltak a projektben részt vevő diákok. Tanulóink önállóbbakká váltak, jól dolgoztak csapatban és kreatívabbak voltak az egyes feladatok kivitelezése során. Újfajta ételkészítési módokat, tálalási technikákat sajátítottak el; a rengeteg gyakorlás, valamint munkájuk szigorú ellenőrzése meghozta eredményét. Mindez a megvalósult projektek nagy erőssége, hiszen egy-egy idegen ország kultúrájával, gasztronómiájával, szokásaival ismerkedtek meg a diákok. A projekt további célja volt a részvevők, szüleik, hozzátartozóik, a fenntartó és az iskola szakmai partnerei elégedettségének növelése. Az Erasmus+ program során a diákok megszerzett készségeit Europass igazolásokkal is alátámasztották a fogadó intézmények, illetve a gyakorlati helyek értékelőlapok segítségével értékelték diákjainkat, kiemelve gyakorlati ismereteik fejlődését, precizitásukat, pontosságukat, lelkesedésüket és szakmájuk iránti elhivatottságukat.

Sikeresen megvalósítottnak tartjuk a projektet, mert diákjaink hasznos előnyre tettek szert karrierjük építéséhez, az elmúlt két évben partnereinkkel tovább erősödött az együttműködés, valamint intézményünk is sok hasznos tapasztalatot tudott beépíteni saját működésébe.

Nyomtatás
További kérdései vannak?
Írjon nekünk, és kollégáink hamarosan e-mailben vagy telefonon felveszik Önnel a kapcsolatot:

felnőttképzés, szakképzés, szakiskola, vendéglátás, idegenforgalom, kereskedelem, idegenvezető képzés, cukrász képzés, fodrász, szakács képzések Budapesten, felnőtt oktatás

VIK Vendéglátó, Turisztikai, Szépészeti Baptista Technikum, Szakképző Iskola és Gimnázium. Magas színvonalú képzések és jó elhelyezkedési lehetőségekkel bíró szakképzések Budapesten. Felnőttképzéseink, szakképzéseink között a következő szakmák szerepelnek: szakács, cukrász, pincér, vendéglátó eladó, eladó, fodrász, vendéglátásszervező-vendéglős, idegenvezető, logisztikai ügyintéző és számos további szakképzés is.