Találj meg minket a Facebook-on
Színházlátogatás a Nemzetiben
2017.11.23.

Színházlátogatás a Nemzetiben

 

A VIK Színházjáró - Színházpedagógiai Szakköre folytatta az idei tanévben megkezdett színházlátogatást. 2017. november 14-én ismét ellátogatott a Nemzeti Színházba, ahol egy Molnár Ferenc-színdarabot, A fehér felhőt tekintette meg, melynek témája az I. világháború volt. Molnár Ferenc neve a gyerekek előtt elsősorban, mint A Pál utcai fiúk szerzője ismert.

Molnár Ferenc haditudósítóként megjárta a fontot, így az előadás első felében az ő beszámolóiból állítottak össze egy darabot Fekete Ég címmel.

Az előadás előtt Ráhangolódás címmel a színház igazgatója, Vidnyánszky Attila beszélt a diákoknak a műről, megkönnyítve így a dráma megértését.

A mintegy 30 diák (10H, 10I, 11.F, 11G, 12F, 12AB, 12GH) közül sokakat megérintett az előadás, és többen is a könnyeikkel küszködtek.

 

„A Liliom, a Játék a kastélybanA testőrAz ördög és sok más remekmű világhírű szerzője 1914–15-ben haditudósító volt a galíciai fronton. Élményeiből darabot írt, A fehér felhőt, amelyet 1916-ban mutattak be a Nemzeti Színházban, az egyik főszerepben Bajor Gizivel.

„Amíg ez a megpróbáltatás tart, lehet-e hozzá tollal érni? Viszont amíg tart, lehet-e egyébről írni? – fogalmazott a világháborús darabról és annak aktualitásáról a Nyugat kritikusa Ignotus, Kosztolányi pedig azt írta A fehér felhőről: „csitító morfium a fájdalomra”. Molnár, a vérbeli hírlapíró-tudósító megírta újságokba, amit látott, és Molnár, a vérbeli színházi szerző, megírta színpadra is, amit gondolt és érzett.

 Az első világháború kitörésének 100. évfordulója jó alkalom arra, hogy ezt az elfeledett kincset, Molnár Ferenc „ismeretlen” művét újralássuk a Nemzeti színpadán. Vidnyánszky Attila és alkotótársai emléket állítanak a mű színrevitelével, és a felejtés ellen is tesznek. Az előadásban résztvevő színinövendékek saját családjuk emlékeit, történeteit, legendáit is felkutatták, előkerültek régi levelek, naplók, amelyek – ha csak egy-egy mondat erejéig, egy-egy motívumként is – a produkció részévé válnak.


A galéria megtekintéséhez kattints a képre!

Kiderült, hogy a múltnak mélységes kútjából még előbányászhatók a családi emlékek a 20. század első nagy iszonyatából, az első világháborúból… A fehér felhő, amely a Nemzetiben készül, generációk találkozása: leendő színészek, fiatal és a középgenerációhoz tartozó művészek és a szakma idősebb nagy alakjai – mint például Béres Ilona – együtt játszanak Molnár Ferenc álomdarabjában.

 

Történik 1915-ben. Valahol Galíciában. Magyar huszárok éjszakáznak sorsukra várva. Az elkövetkező ellenséges támadás a legsötétebb forgatókönyv szerint zajlik. Otthon asszonyaik virrasztanak nagy gonddal megírt leveleik fölött, melyek közül néhány még életben talál egy-egy katonát. A többi asszony már csak a férj halálhírét kapja válaszul, aki a lövészárkok mocskában, idegen földön, lerongyolódva, ki tudja miféle hatalmakért harcolva pusztult el. A gyerekek elindulnak felfele, a falu határában lévő hegyre, ahol – így képzelik – apjuk, a mindenkori közlegény, tizedes, hadnagy vár rájuk... a fehér felhőn.”

 https://nemzetiszinhaz.hu/eloadas/a-feher-felho-mirakulum-egy-reszben/szinopszis

 

A következő színházlátogatásra már januárban sor kerül.

 

Krasznahorkai László

tehetséggondozó koordinátor

Nyomtatás
További kérdései vannak?
Írjon nekünk, és kollégáink hamarosan e-mailben vagy telefonon felveszik Önnel a kapcsolatot:

felnőttképzés, szakképzés, szakiskola, vendéglátás, idegenforgalom, kereskedelem, idegenvezető képzés, cukrász képzés, fodrász, szakács képzések Budapesten, felnőtt oktatás

VIK Vendéglátó, Turisztikai, Szépészeti Baptista Technikum, Szakképző Iskola és Gimnázium. Magas színvonalú képzések és jó elhelyezkedési lehetőségekkel bíró szakképzések Budapesten. Felnőttképzéseink, szakképzéseink között a következő szakmák szerepelnek: szakács, cukrász, pincér, vendéglátó eladó, eladó, fodrász, vendéglátásszervező-vendéglős, idegenvezető, logisztikai ügyintéző és számos további szakképzés is.